31 May 2008

31.5. - videoblogOmlouvám se za to, že se neumím vyjadřovat. Česky.

Právě jsem narazila na žebříček nejhezčích royals podle Forbes:

01. Prince William (Britain)
02. Prince Harry (Britain)
03. Zara Phillips (Britain)
04. Princess Beatrice (Britain)
05. Charlotte Casiraghi (Monaco)
06. Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid al Maktoum (Dubai)
07. Princess Victoria (Sweden)
08. Prince Azim (Brunei)
09. Prince Carl Philip (Sweden)
10. Andrea Casiraghi (Monaco)

Kdo proboha dal tu plešatějící ostrovní kobylu na první místo, které by správně mělo naprosto jasně náležet čistokrevné švédské královské kundě jménem Carl Philip?

30 May 2008

I Wanna Rock 'N' Roll All Nite And Party Every Day

Říkejte mi něco o spontánních rozhodnutích.
Právě jsem se vrátila z koncertu KISS. Z toho koncertu, co se vyprodal 30 minut poté, co se vstupenky dostaly do prodeje. Šla jsem se na Stadion podívat spíš jen ze zvědavosti -- očumovat přítomné, a nakonec jsem tam ztvrdla na celý koncert, protože jsem si našla výborné místo, kde jsem se uvelebila na zátarase a koukala přes bránu dovnitř na jednu z obřích obrazovek... takhle tam sockovalo docela dost lidí, ale jen jedna Ävchen si víceméně pohodlně seděla na barikádě :D
Bavilo mě to... ale uvnitř bych být nechtěla. Nejlepší byla plejáda přítomných, dali se rozdělit na několik skupin:
- staří metloši v ulepených džínových bundách z nášivkami Mötley Crüe a tričkách KISS s fleky od piva
- pantátové od rodin, co si zašli zavzpomínat na mládí a vytáhli při té příležitosti ze skříně vintage KISS merchandise:)
- hardcore KISS fanoušci s pomalovanými obličeji, nejlepší byli ti, co měli na sobě vymakané repliky kostýmů, nebo aspoň černé "elasťáky":D
- hnusné vyžilé motorkářské ježibaby s výstřihem až u pupku a s prsama přetékajícíma přes rudé krajkové podprsenky
- hezké mladé holky vystajlované do posledního detailu, většinou s miniminikrátkýma šatičkama a sukýnkama = chudinky, musely si vyslechnout hodně nechutného hvízdání...
- rodiny s dětmi - jak do cirkusu... :D
- buzny
- ohavné a obtloustlé metalistky různého věku, většinou nasáklé pivem, s odrostlými mastnými vlasy a špinavým oblečením
- lidi, do kterých bych v životě neřekla, že by se vydali na takový koncert:)

Hučel tam do mě nějaký Švéd, že prý vypadám smutně nebo naštvaně. Pak se zeptal, jestli je to PMS (premenstruační syndrom, pro nezasvěcené). Bleskově jsem zauvažovala, jestli mu odpovědět, že jsem těhotná, nebo jestli mu říct, že tak vypadám normálně (vypadám). Nakonec mě zachránil telefonát od Lišky.
Večer z nudy vypila celou flašku vína a pak mi volala, že je našrot. Půl hodiny jsem ji přemlouvala, aby za mnou dorazila, pak jsem ji poslala spát a záhy ji vzbudila telefonátem, když jsem musela 15 minut čekat na metro a nudila jsem se :D


"Ty vole, vidim Ävchen!"

29 May 2008

Better than IKEA, Volvo and ABBA: The Hives are the best of Swedish exports.

Almqvisťátko má dnes 30 let...
Většinou nepíšu články s happy birthday pro lidi, které ani neznám, ale Pelle je čestná výjimka, jelikož mě The Hives poslední dobou pronásledují všude, i ve snech, a v neposlední řadě se týkají TOHO!

Tohle video mě rozsekalo, podívala jsem se na něj už asi pětkrát a pořád se u něho kácím smíchy:D

28 May 2008

För en lång lång tid.

Mám po roce čistej monitor a je to naprosto úžasné. Byl plný šmouh, ale vzhledem k tomu, že má matný povrch, nevím proč - bála jsem se na něj sáhnout. Připadalo mi, že jakýmkoliv zásahem to jen zhorším a rozmatlám. Pak jsem se dala na průzkum trhu a začala hledat nějaký osvědčený prostředek. Víte, u čeho jsem skončila? Teplá voda + 2 papírové kapesníčky švédské značky Lambi. Works wonders.
Dnes se mi podařilo parádně zúpalovat/zúžehovat a proto si teď jdu lehnout místo toho, abych šla dělat Lišce morální podporu. Baldersskolan (škola, kam chodí William + Liščina Kajsa) pořádá nějakou akci ve stylu blešího trhu, aby získali nějaké peníze, a Liš se musí nějak aktivně podílet. Je mi to moc líto, slíbila jsem jí, že tam budu s ní, ale představa pár dalších hodin na slunci mě přivádí k šílenství. Točí se mi hlava a jsem jak na tripu. Jo, to bude ze sluníčka.

Další vtipná švédská vychytávka: banky teď mají mega kampaň mířenou na mladé lidi, kterým nabízí půjčku na loď, neboli båtlån. Přišlo mi to vtipné.
Mám další oblíbené slovo - barnbarnsbarn, znamená to pravnoučata. Konec výuky švédských reálií, děkuji za pozornost.
Ještě něco: líbí se vám švédské texty v hudbě? Líbí se mi rytmus a intonace toho jazyka, zní to tak měkce a... <3 Ale pozor, Håkan nezpívá stockholmštinou, to už poznám:)P.S.
Ohledně TOHO ještě žádné novinky nejsou:( Každý den teď dokonce chodím spát cca v 9 pm, abych neměla tendence čekat až do rána s myšlenkou "co kdyby ".

27 May 2008

Nothing is crueller than children who come from good homes

Pro všechny, které zajímá, jak TO dopadne: ještě bohužel nic nevím:( Předpokládám, že (ONI) musí nejdřív počkat, až jim TO přijde od všech, kterých se TO týká, aby se mohli rozhodnout, CO a JAK :D Každopádně jsem si díky TOMU vyvinula tik, který mě nutí se každých 10 minut dívat na e-mail notifikátor, jestli už náhodou... a ONO pořád nic.

Včera jsem ve Svenska Dagbladet uviděla něco, co mi na první pohled připadlo jako překlep. Prague - +31°C? Děláte si srandu? A ono prý fakt... tady je přes den okolo 20°C, ale stačí to bohatě, slunce tady má docela sílu.
Dnes jsem si byla vyzvednout druhý nášup fotek, ráda bych vám vyfotila momentální stav mého stolu, podlahy, a vlastně celého pokoje, ale bohužel nejsem schopná mezi vším tím pracovním bordelem najít telefon nebo dokonce foťák. Začala jsem dělat první stránku mého úžasného alba a záhy jsem zjistila, že to speciální extra držící lepidlo, co jsem si pořídila, má jednu vadu - je tyčinkové a tudíž při lepení malých kousků (při tvorbě koláží celkem častá věc:) slepí prsty, podložku a stůl, jen ne to, co by mělo. Samozřejmě se nenechávám odradit, v pravidelných intervalech otírám prsty o písmenka na klávesnici a pomalu ale jistě se prokousávám haldou obrázkových vzpomínek, milých i nemilých.
Včera jsem brutálně usekla 3 květy šeříku ze zahrady a teď mi voní celý pokoj... mám tak trochu podezření, že je to halucinogenní.

26 May 2008

TWL... WTAI?!

Omg, omg... přátelé, držte mi palce až na nohách, když TO vyjde, okamžitě sem napíšu podrobnosti, když TO nevyjde, budete dělat, jako že jsem nikdy tento článek nenapsala, ok?
Každopádně TO by mi udělalo STRAŠNOU radost!!! A všichni samozřejmě chcete, abych byla šťastná a spokojená... že? ŽE? :D

25 May 2008

Please Don't Strip My Mind.

Minule jsem se zmínila o mých plánech na scrapbook, začnu mu pracovně říkat crapbook, jelikož je to víc äwchení a pojem scrapbook ve mě evokuje takový ty kýče, co vytváří padesátileté maminy ("fotoalbíčka pro milé lidičky s velkým srdíčkem" - EWWWW).
Takže - zítra si jdu vyzvednout dalších 80 fotek a můžu začít:) Celý víkend průběžně stříhám papíry, hledám vhodně úchylné nápisy a obrázky a pročítám tipy a triky na internetu. Nevím, jestli jsem se už někdy zmiňovala o tom, jak to vypadá, když se pro něco nadchnu. V tomto případě asi takto:
- moje pracovní aktivita začíná ve 4 am (to už je tady světlo jako ve dne) a končí kolem půlnoci (nenechte se zmást, přes den jsem vždycky venku, nejedu nonstop:)
- všude po pokoji jsou papíry a rozstříhané časopisy
- vyrobila jsem si asi 30 papírových obáleček, do kterých stříhám desítky a stovky písmen, která potom budu používat do mých proslulých koláží
- Liška má dočasně zákaz vstupu do mého pokoje, aby se mi nesmála:D
- nákup věcí jako např. "raznice" na hvězdičky a srdíčka mě přivádí do naprostého euforického tripu
- bílé gelovky, které kryjí a dá se jimi psát na černý papír - viz. předchozí bod
- etc...

Takže tak.
Těším se na léto, rýsuje se několik deviantských schůzek se stálicemi commentů:D Jo a trutnovský nudle samozřejmě!

S holkama teď pořád řešíme blížící se výlet na Gotland. Prohlásila jsem něco ve smyslu "don't get too drunk, see as much as possible, take it easy, don't stress it, be nice to me" a toho bych se ráda držela.

A House MD je pořád nejlepší! <3

Miluju švédskej akcent:DP.S.
Ivoshku, dnes jsem zjistila, že ostudu si na Eurovision udělali jen Češi, ten Švéd je nějaký "comedian" a dělal si z toho srandu -- teda spíš dělal si srandu z toho, co před ním předvedla ta hvězda z CZ (kdo to sakra byl?!). :D

23 May 2008

Hello. We are the Hives from Fagersta in Sweden and you're not. So fuck you.

Nevím jak se mi to podařilo, ale včera jsem se ráno probudila s hlavou tam, kde normálně mívám nohy. Nechápu, jak jsem se dokázala tak precizně otočit, ale pamatuju si, že se mi tu noc zdálo o The Hives (byla jsem s nima největší kamarádka a jeli jsme někam na zkoušku:)... ve švédštině.

Dívali jste se včera na Eurovision Song Contest? Já, Lulan a William ano. Když nastoupila slečna Kerndlová a její kalhotky, styděla jsem se a vysvětlovala, že v národním finále byli daleko lepší interpreti. Ach jo. Ale musím říct, že slečna Terezka zdaleka nevypadala jako největší ku*va ze všech. Ukrajina nezklamala a vyslala bizarní formaci, která prvoplánově sázela na sexem nabitou "image". Bylo mi trapně, jen když jsem se na ně koukala. Co jinak... nelíbilo se mi tam nic, naše danderydská sousedka Charlotte Perelli samozřejmě postoupila a mě zamrzelo, že Švédsko nebylo zastoupeno daleko vtipnějším a bizarnějším interpretem - BWO neboli Bodies Without Organs.Prosím prosím, všichni se povinně podívejte na to video a dejte mi vědět, co na to říkáte -- já jsem se u sledování málem rozbrečela smíchy, je to naprosto famózní! :D

Moje kreativita byla v poslední době lehce v útlumu, tak jsem si vymyslela nový projekt - scrapbook (= vyšší level běžného fotoalba) o uplynulém roce (chci mít něco hmatatelného, co budu jednou moct ukazovat vnoučatům - to už budou fotky na kompjůtru dávno pasé)... okamžitě jsem proto naběhla do největšího stockholmského hobby shopu, abych se dostatečně zásobila potřebným materiálem. Byla jsem nemile překvapena, všechny scrapbook kity vypadaly příšerně a obsahovaly snad jen věci s cliché-kitsch nápisy jako "faith", "smile", "love", "hope", "baby" etc., což je pro moje účely naprosto nevhodné. Tak jsem si koupila jen růžovo-černé fotoalbum a všechno si udělám sama. Jo!

Včera měl William ve škole něco jako představení pro rodiče, měl tam hrát Venuši a nacvičoval ty svoje dvě věty asi dva týdny, tak jsem se rozhodla jít se na něj spolu s Lulanem a Ellou podívat.

# 12 - Po cestě do Williamovy školy mi Lulan jen tak mezi řečí oznámil, že si není jistý, jestli jsme měli do školy přijít v 6:30 pm nebo jestli představení začíná v 6:30 pm. Hádejte, co bylo správně? Ano, přišli jsme pozdě, do tělocvičny plné rodičů (Lulan po cestě: "To si budou všichni říkat, jakou má Wille mladou maminku", Ävchen pro sebe: "To seš rád, co..."). Našli jsme si místo k sezení (na zemi) a nějaká paní mi začala hrabat do vlasů a chválit mi krásnou barvu. Pak se mě zeptala, jestli je pravá, a já jsem popravdě odpověděla, že ne. Ale doteď mi vrtá hlavou, jak to myslela. Slovo "äkta" totiž znamená "pravý, reálný", tudíž si paní teď možná myslí, že mám paruku:D

Představení bylo vtipné, měli to dobře vymyšlené - nejlepší bylo samozřejmě sledovat ty chudáky, co se čas od času lehce nechytali a improvizovali:) Bylo mi blbé si to natáčet nebo fotit, takže bohužel dokumentace není, ale možná se mi podaří nahackovat lulaní foťák.

21 May 2008

Just as long as you're on my side...

Musím to sem napsat. Jsem sadista. Pokaždé, když někde vidím nějakým hardcore náboženstvím zdegenerovanej ksicht s takovým tím permanentním vygumovaným mírumilovným úsměvem a výrazem "dej mi přes držku a já ti za to ještě poděkuju", neubráním se představám, jaké by to bylo, kdyby jim někdo opravdu jednu vrazil. Chtěla bych je vidět brečet, chtěla bych vidět nějaké emoce.
Chápete to někdo?

Všechno se sype, ale daří se mi držet nad vodou.

Lulan je jeden velkej chodící lulanismus.

Ještě že moji milovaní Dresden Dolls vydali nové album <3.P.S.
Chad Smith (bubeník posvátných Red Hot Chili Peppers) začíná vypadat jako můj pantáta.

19 May 2008

T-Error!

To je šílený, znám asi 5 lidí, co měli včera narozeniny! Zajímalo by mě, co bylo tak magického na tom dni, kdy je jejich rodiče zplodili... každopádně ještě jednou vám všem přeju HAPPY BIRTHDAY neboli GRATTIS PÅ FÖDELSEDAGEN!!!

Ivoshek má dnes svátek, tak mu samozřejmě musím veřejně popřát taky, i když je to ohavnej kradač:D Ale udělal mi tapetu na mobil a neprozíravě mi slíbil, že až budu velká a mocná Ävchen, navrhne mi dům ve znamení loft/sklo/kov -- žehlí si to:DDD

Včera jsem měla liščí návštěvu a při té příležitosti jsem se jí nabourala do laptopu a stáhla si všechny fotky, co tady nafotila - já jsem je do té doby ještě ani nikdy neviděla:) Okamžitě jsem je chtěla nahrát do svého alba, ale pořád mi to házelo nějaký zrádný error a mně se opravdu nechtělo přepisovat všechny ty oh-so-funny popisky znova a znova... nicméně dnes se zadařilo a vy tak nebudete ochuzeni o skvosty jako například:

1. nákup nových džínů2.
nakupování nového trička :D3. etc.... :DA protože se málokdy stane, že mi v hudbě nevadí britský přízvuk... tak vám sem musím dát tuhle výjimku - tento pán je zároveň ztělesněním slovního spojení "jättekunda co má občanku o dost dýl než já".16 May 2008

lulanismy.

Rozhodla jsem se zavést novou rubriku - LULANISMY.
Lulanismus je pojem, který jsem asi před týdnem zavedla, a přijde mi škoda, aby široká veřejnost zůstala ochuzena o tento specifický fenomén.

Definice lulanismu:
Lulanismus je něco, co by neudělal nikdo jiný, než Lulan (zavedená přezdívka mého host pappa Johana). Postrádá smysl a logiku a většinou jde o něco, co má negativní dopad buď na mě, Marii nebo děti.
Nenechte se zmást, mám Lulana ráda, akorát z něj prostě někdy trochu nestíhám:D
Napíšu sem pár lulanismů, na které si teď jen tak z fleku vzpomenu, a postupně je začnu pravidelně doplňovat.

#1 - Lulan se vrátil z práce se slovy "Marie ska bli ärg när hon kommer hemm", čili "Marie bude naštvaná, až se vrátí domů". Ävchen se ho zeptala proč a dostalo se jí odpovědi "protože jsem už zase zapomněl auto u Danderyds Sjukhus". Chápete to? Jak někdo může ZAPOMENOUT AUTO? Abych vše uvedla na pravou míru - Lulan většinou jezdí do práce busem/metrem, protože v centru Stockholmu se nedá zaparkovat, ale občas si vezme auto a zaparkuje ho u danderydské nemocnice, což je zároveň i stanice metra. Ale zpátky k tomuto lulanismu - nakonec to dopadlo tak, že jsme druhým autem vyrazili k Sjukhusu auto vyzvednout, než se Marie vrátí domů, a Ävchen musela řídit přes celej Danderyd, a to prosím sama a po 5ti měsících, kdy neseděla za volantem.
Další vtipnost: Marie mi doma řekla, že Lulan tento týden auto zapomněl už podruhé. A to s ním tento týden dvakrát jel do práce.

#2 - Akce bazén. Lulan koupil bazén, takový ten skládací, co se postaví na sezónu a pak se složí do sklepa. Je z něj nadšený, pořád na něm něco řeší a obvolává známé ohledně filterů, chemikálií a podobně. Marie ten bazén nesnáší. Neustále si teď z Lulana děláme srandu, je totiž velice vtipné dívat se, jak na zahradě pořád něco řeší, přeměřuje a přemisťuje.

#3 - Lulan včera zůstal doma s dětmi, zatímco Marie a Ävchen jely sekat 1000 m² trávy.

#4 - Když jsem jednou měla babysitting, Lištička mi přišla pomoct. Seděly jsme spolu v kuchyni a Marie s Lulanem se připravovali na tu párty, kam měli ten den vyrazit. Najednou se rozrazily dveře od koupelny a z nich se s bodrým mávnutím naším směrem vysypal polonahý Lulan zabalený pouze v ručníku se slovy "hey ladies".

#5 - Při tom samém babysittingu jsem vyfasovala několik stravenek s tím, že máme vzít děti do nedaleké pizzerie. Wille chtěl jíst doma, protože byl zrovna v TV nějaký fotbal, a Ella chtěla jíst v pizzerii. samozřejmě jsme se nemohli rozpůlit, tak jsem se zeptala Lulana, jak to máme udělat. "It's your problem,", zněla odpověď.

#6 - Lulan připevňující dětské kolo na stojan za autem -- taky legendární záležitost. Poté, co jsem mu ukázala, že to kolo buď spadne nebo mu řidítky rozjebe karoserii na kufru, donesl provázek a začal to nějak speciálně obmotávat, přičemž jsem mu asistovala a držela mu uzly, aby na nich mohl udělat mašličku:DDD

#7 - Při hokeji SVE - CZE donesl Lulan do obýváku nabídnout svým kamarádům moji bábovku se slovy "podívejte, co jsem upekl, můj speciální recept".

#8 - Nějak opomenul přinést talířky a dal kousek bábovky jen tak do ruky Elle se slovy "a nedrob". Ella zmizela v kuchyni a vzala si talířek, taky donesla jeden Lulanovi:D

#9 - Ten samý večer používal Ellu jako nosiče chipsů a všeobecného zásobovače. Chudák pořád kmitala a doplňovala misky:D

#10 - Před chvilkou, než odjeli do Dalarny - Marie se dívala z okna a uviděla ho, jak něco matlá po oknech auta. Zeptala se ho, co dělá a on odvětil něco jako "impregnuju okna".

#11 - Když jsme jeli na fotbal AIK - Trelleborg, chytře zabalil moji geniální bábovku do igelitového sáčku, takže z ní po vybalení byla akorát tak hromada větších či menších drobků.

Liquid Lives.

Ufff... tak krátká doba a tolik novinek.

Včera navečer jsem s Marií jela do Skoklosteru posekat trávu. Nikdy předtím se o tom místě nezmiňovali, tak jsem předpokládala, že to bude nějaký nepoužívaný rodinný pozemek, který mají prostě jen proto, aby ho měli. Ale po čtyřicetiminutové cestě krajinou, která vypadala přesně jako z fotek švédského venkova (pastviny, koně, louky, pole, lesy a červené domečky:), jsme dorazily do chatové oblasti (možná by se spíš dalo říct "do malého městečka") a zastavily na konci jedné cesty... u domu, který vypadal jako z Wisteria Lane :D Vyšlo najevo, že to je chata, která patří Mariiným rodičům, ale nikdo tam už moc nejezdí, protože je to "moc blízko Stockholmu" a "Dalarna je větší útěk z města". Posekaly jsme trávu (v garáži stála i sekačka, ve které se dá jezdit, to byl vždycky můj sen! příště ji musím nějak zprovoznit) a já jsem byla největší frajerka, protože se mi nejen podařilo sekačku nastartovat, ale posléze jsem dokázala i doplnit benzín, ha!
A pak to přišlo... Marie mi nabídla, že si tu chatu s Liškou můžeme klidně někdy půjčit na víkend. Docela mi spadla čelist nad tou štědrostí, takový potenciál, chápete to? Plně a moderně vybavená chata v takové krásné oblasti, se soukromou pláží hned za domem, přímo u jezera... paráda! Taky jsou tam opravdový lišky, jedna nám přeběhla přes cestu - a jelenů a zajíců je tam prý hrozně moc, protože je tam tak čistá příroda:)
Jediný zásadní problém je ten, že ve větrací šachtě v koupelně je mrtvej pták, takže to tam docela smrdí a nikdo se nějak nemá k tomu, aby ho odstranil:) Musím nějak nenápadně pobídnout Marii, aby Lulan toho ptáka vytáhl, než tam pojedeme (:DDD).

Další výborná novinka je ta, že ačkoliv předpověď počasí říká, že o víkendu bude hnusně, celá rodina mi dnes večer odfrčí do Dalarny a bude tam až do pondělka. Tím je vyřešen náš víkendový rainy day program a můžeme udělat house party u mě doma... pyjamas party/movie night, ach. A udělám si ten zapečenej risgröt, co jsme s Liší chtěly tak dlouho vyzkoušet.

O hokeji mi ani nemluvte. Nejsem vlastenec, nejsem vůbec pyšná na to, co mám v pase uvedeno jako občanství, ale těšila jsem se, že třeba budu mít nějaký důvod k tomu, abych dočasně mohla být aspoň decentně hrdá na svůj původ. Na hokej Sverige - Tjeckien jsem se dívala spolu s dětmi, Lulanem, Mikkem (finský spolubydlící ze sklepa) a jejich dalším kamarádem Peterem. Hned ze začátku Lulan přemístil nábytek tak, aby všichni dobře viděli na TV (při její uhlopříčce to zas takový problém nebyl...), gauč, na kterém seděl on a jeho kamarádi, označil za Sverige sofa a gauč, na kterém jsem seděla já, označil za loser sofa. Ella si později přisedla ke mně a prohlásila, že si přeje, aby vyhráli Češi, protože chce na konci zápasu slyšet českou hymnu, kterou ještě nezná. Tím se u svého milujícího otce shodila tak, že jsem měla pocit, že ji druhý den dá k adopci:D
Nejlepší bylo, když CZ dali gól - v obýváku se rozlilo hrobové ticho, do kterého jsem zařvala jen já a všichni se na mě pohoršeně podívali :D
A odteď budu fandit Švédům.

Jdu se podívat na nové LOST.
.
.
.
UPDATE: Změna plánu. Ve schránce mi přistála sexy zásilka s novým CD/DVD Beatsteaks - Kanonen Auf Spatzen.

14 May 2008

Du hast dein Ziel erreicht und jetzt stellst du fest, dass du trotzdem nicht glücklich bist

Mám zase nějakou flashbackovou retro náladu. Začala jsem na youtube sjíždět stará videa od Lucie (té kapely, co už neexistuje, a na které jsem někdy ve 14ti mocně ujížděla) a zjistila jsem, že mě jejich hudba stále baví.

Taky si pilně opakuju texty od Die Ärzte a neskutečně se těším na pražský koncert. Pokud mě tam uvidíte, budu pravděpodobně vypadat jako na tripu. Možná doopravdy budu, možná ne, každopádně budu úplně mimo.

Poslední dobou potřebuju každý den dávku minimálně dvou dílů House MD, jsem opět okouzlena a naštěstí jsem se kdysi zasekla někde v polovině druhé série, takže mám zatím co dohánět.

Jako správná Bree právě peču bábofku, šplhám si, šplhám...

Gotland (nemyslím tím muzeum Karla Gotta, ale největší švédský ostrov) byl odložen na 6. - 9. 6., protože v pátek 6.6. je Nationaldag, něco jako Den švédské státnosti, a nikdo nejde do práce... tudíž si můžeme udělat prodloužený víkend.

Mother's Day se slaví ve většině světa tuhle neděli, ale ve Švédsku a několika dalších významných zemích jako je třeba Dominikánská republika, Haiti nebo Algérie se slaví až poslední neděli v květnu.

Ivoshek je kradač a všichni si prosím povšimněte, jak mi ohavně ukradl trejdmark v názvu blogu. Zahajuji bojkotovací akci spojenou s následným lynčováním v commentech, jelikož se mi nelíbí, jak Ävchení trejdmark bez varování expanduje na blízké blogy.

Teď mě prosím omluvte, jdu nahoru čekovat tu bábofku.

11 May 2008

11.5. - videoblog

Video se osvědčilo, tak tady je další... nebude vás bavit, pokud vás nezajímá Stockholm. Mám tam blbý kecy a pořád říkám "úplně". Tak je na začátku vidět, jak mám krásně oteklé oči díky alergii na pyly. Není to vtipné.

10 May 2008

"your swimsuit matches your MySpace layout!" :D

Tolik událostí během dvou dnů... už se mi to ani nechce všechno vypisovat, odkážu vás na média:)

včerejší výlet do Skansenu s Fujellou:
- nebudu se nějak rozepisovat o organizaci ze strany Fujelliných zploditelů, která byla ve znamení typických lulanismů a lulanovitostí
- už v Mörby se ukázalo, že naprosto většinu dětí nikdo na výlet nedoprovázel, takže se ze mě stala vychovatelka/učitelka, která chodila způsobně s Fujellou za ruku v houfu dvaceti švédských gremlinů (dětí).
- opravdové učitelky z Montesorri jsou naprosto příšerné
- svítilo sluníčko... až moc
- zoufale jsem několikrát telefonovala s Liškou a sdělovala jí aktuální vývoj situace
- jedna z učitelek se mě s ustaraným výrazem pořád ptala, jestli jsem v pořádku a jestli mi není špatně - musela jsem vypadat krásně
- po cestě domů mi Fujella usnula v metru, tak jsem ji musela nést až domů
- doma jsem usnula na gauči při čekání na příjezd některého z rodičů
- jakmile Lulan otevřel dveře, během půl minuty jsem na něj vychrlila, jak úžasný jeho dítě mělo den, půjčila jsem si od něj bus card na víkend a "hej då", byla jsem pryčBe Kind Rewind:
- s Liškou jsme prošly město a já jsem poprvé v životě snědla McFlurry a zjistila jsem, že chutná jako točená zmrzlina ze světoznámého okýnka na olomouckém Dolním náměstí
- šly jsme na 9 pm do kina, vybrala jsem film Be Kind Rewind, protože... Michel Gondry + Jack Black = naprosto dostatečné důvody, proč na ten film jít
- celé kino se svíjelo hlavně při poznámkách o "sweding"
- částečně jsem zapomněla na útrapy toho náročného dne a pobavila jsem se
- sotva jsem se o půlnoci doplahočila domů, padla jsem do postele a okamžitě usnula

+ moje barva očí:
- hrozně jsme řešily, jakou mám vlastně barvu očí
- pořád tvrdím, že žlutomodrou
- Liška mi řekla, že mám prý obyčejnou hnědou, tak buď v něčem jede, nebo mě chtěla hodně naštvat:)
- TAK JAKOU??dnešek:

08 May 2008

I Wish My Life Had Subtitles.

Pozor pozor, dneska konečně z obrázkama!

Zítra mě čeká zásadní akce. Fujellina školka pořádá "rodinný den" ve stockholmském Skansenu, takže tam s ní samozřejmě jde kdo? Já. Bude to strašně akční, Marie mi nakoupila zásoby (mléčná rýže, chocolate chip cookies + prý si máme zabalit na oběd kötbullar, hahaha), připravila nějaké peníze a podobně. Nicméně stále jsem ještě měla několik organizačních otázek. Přeskočím stěžování si na dnešní den, kdy jsem musela během 30 minut nachystat pancakes, nakrmit děti, uklidit po jídle a odvést děti do Danderydsvallen na fotbalový trénink - bez předchozího varování, nějak mi zapomněli oznámit, že má dneska Wille trénink. Lulan mě na hřišti přivítal se zářivým úsměvem, ani mi nepoděkoval, a tak jsem mu předala dítě a decentně se zeptala, jestli teda můžu jít domů, že je v kuchyni hroznej bordel po večeři, protože jsem lehce nestíhala. Byla jsem propuštěna, tak jsem v klidu došla do domečku, uklidila kuchyň, sedla si v kuchyni ke stolu a začala dodělávat zašívací akci na Willeho domácí obuvi a teplákách. Čekala jsem, až se vrátí Marie, abych s ní mohla probrat plány ohledně zítřka. Jenže ona nikde... v 6:30 pm domů dorazil Lulan s dětmi, který po shlédnutí mé práce poznamenal, že jsem dobrá v šití, a donesl mi jednu ze svých košil, která potřebovala přišít knoflík. Byl teď poslední 3 dny v Bruselu na služební cestě, měl nějaké přednášky pro EU, a dovezl mi čokoládu, ještě že tak. Wille mi za zalátované papuče samozřejmě neřekl ani "bůů", jenom se mě zeptal, jestli už je mám obě hotové, a hned mi je vzal ze stolu. Okay... Položila jsem před Lulana plán na zítřejší akci s tím, že čekám na Marii, protože ještě pár věcí potřebuju upřesnit. Zeptal se mě, co přesně, tak jsem začala tím, že třeba vůbec nevím, kde je to místo, kde je zítra sraz. Nakreslil mi mapu a měl u toho několik vtipných poznámek typu "zeptej se řidiče autobusu, která zastávka je nejblíž". Neodvažovala jsem se ho zeptat na to, co a jak mám na zítřek zabalit a smířila se s tím, že prostě vstanu v 7 am, naběhnu do kuchyně s největší taškou co mám a všechno tam tak nějak nahážu podle sebe. Měla jsem ještě jeden problém - potřebovala jsem lístky na bus/metro/loď. Donesl mi starou stamp ticket, která byla platná do April 2008, smůla no. Tak vytáhl 100 SEK, že prý si mám koupit lístky na místě. Abyste rozuměli, ve SWE si nemůžete koupit lístky u řidiče a v novinových stáncích pomalu taky ne. Nejvtipnější na tom je, že jedna jízda teď po zdražení stojí 30 SEK, a já budu zítra potřebovat takových jízd absolvovat cca 6. Tak si to spočítejte.
Uff, už se nebudu rozepisovat, jak rozhovor pokračoval... jakmile to bylo možné, zaplula jsem dolů do pokoje a volala Lišce. Vychytaly jsme to. Zítra má být hezky, tak mám půjčenou její měsíční bus card a za tu Lulanovu stovku ji pak někam pozvu na fiku ("fika" = velice často používané švédské slovo znamenající čaj/kafe + nějaké sladké pečivo).

Příklad použití slova fika v praxi:
William: "Ska vi fika nu?"
Ävchen: "Nej."

Každopádně jsem mega nervózní, zítra ráno to vidím na 2 RedBully, 5 mg mimo oblast Skandinávie ilegálního nikotinu, který nezatěžuje okolí a škodí jenom mně a kotel černýho indiánskýho halucinogenního čaje. A budu doufat, že se zase někde nesložím.
Nabíjím iPod.
Nabíjím baterky do foťáku.
Modlím se, abych si mohla někam idylicky sednout do stínu s knížkou v ruce a celý den koukat na Fujellu skotačící s kamarády. Utopie.

P.S.
Mumínek!Nejvíc nejlepší obálka <3


Poznámka:
Ty růžový fake Crocs co najdete v galerii, fakt nenosím ven, používám je jako domácí obuv, jelikož soužití s dětičkama - ewwww podlaha po ránu (dokud ji neuklidím):DDDD

07 May 2008

Highfield...?

Původně jsem vážně uvažovala o rakouském Frequency, ale line-up německého Highfieldu mě přesvědčil...
Ale nechce se mi tam samotné, proto si sem napíšu menší inzerát.


Nechcete někdo jet na HIGHFIELD FESTIVAL?
Termín: 15. - 17. 8. 2008
Lístek: 95 Euro
Místo: poblíž Erfurtu, Německo (cca 2 hodiny vlakem od Drážďan)
Prozatímní line-up: BEATSTEAKS | BLACK KIDS | BLOC PARTY | DIE ÄRZTE | DROPKICK MURPHYS | FLOGGING MOLLY | GOGOL BORDELLO | JENNIFER ROSTOCK | KAIZERS ORCHESTRA | KETTCAR | LESS THAN JAKE | LOUIS XIV | MADSEN | MXPX | PLAIN WHITE T´S | SERJ TANKIAN | SLUT | SPORTFREUNDE STILLER | THE DRESDEN DOLLS | THE HIVES | THE INTERNATIONAL NOISE CONSPIRACY | THE KILLERS | THE SUBWAYS | YEASAYER |

Dovolila jsem si decentně zvýraznit kapely, které mě tam táhnou nejvíc. A Planet Festival ať si vysere oko.

Můžu nabídnout svou milou společnost (hahaha), levnější dopravu (vlak >> 2 lidi a víc = podstatně levnější), umím německy, anglicky a švédsky, mám organizační a manažerské schopnosti (lol), mám ostré lokty a narozdíl od Germánů umím rychle řešit nečekané komplikace. Jsem hodná, milá, někdy prý i vtipná, nesmrdím a umím vařit a postavit stan na tisíc způsobů:D

Uvažujete někdo o tom, že byste se přidal? Comments!!! >>>

06 May 2008

Ananasový čistič koberců.

Pokud se vám nadpis zdá zvláštní, nic si z toho nedělejte. Takové věci mi vtipný pan KC běžně píše do subjectu e-mailů a zpráv.

Mám skluz... slibuju, že během... řekněme následujících 24 hodin dodám veškeré slibované dokumentace, od Mumínků až po užhorodskou poštu.

Jsem stále nešťastná.

Lulan je do zítřka v Bruselu, taky by ho mohli začít posílat na nějaké (pro mě) užitečnější služební cesty. Třeba do Německa.

Nesnáším Planet Festival, nesnáším, nesnáším. Zrušte ho, než se uspořádá! Zbankrotujte, svině! Uspořádat festival někde v Prdeli u Tábora v termínu 13. - 14. června a pozvat tam Beatsteaks a Hadouken!, to je vyloženě ohavná provokace a měla by se trestat. Letím totiž domů 22.6. A ne, nehodlám na tom nic změnit.

Těším se, až se blogy začnou nadšeně plnit články o tom, jak jste všichni udělali maturitu a udělali zkoušky na VŠ -- mám radost, když se daří aspoň ostatním, když už ne mně. Aha, teď to zní, jako kdybych neměla maturitu. Mám, už dva roky. A na vysokou mě taky vzali, nicméně pohrdla jsem (beztak nejsem hodna ani hodná, natožpak vhodná).

Ivoshka v Tribeu ostříhali, ani vlastní Ävchen ho nepoznala. A dali mu příšerný hadry.

Napadlo mě, že máme třeba s Liškou mononukleózu, máme naprosto odpovídající příznaky.

02 May 2008

Populärmusik Från Vittula

Přišlo to najednou, nečekaně. Projížděla jsem si obsah filmových DVD, které mi před rokem poslala moje drahá Hanička z Deutschlandu na přilepšenou, a pozastavila se nad filmem Populärmusik Från Vittula. Viděla jsem ho v německém znění snad už 5x, ale až teď mi docvaklo, že je to vlastně švédský film - natočený podle knižní předlohy. Okamžitě jsem se vydala do Mörby sehnat si daný paperback (a v knihkupectví jsem mimo to našla také nejvíc roztomilé placky s Mumínkama <3, Jutta ze mě bude nadšená) a hned po cestě domů busem (vzala jsem to vyhlídkovou jízdou přes Stocksund a Djursholm, což trvá místo 5ti minut asi 40 minut:) jsem se začetla (a udělalo se mi blbě, protože nemůžu číst v autě/busu). Ach... tuhle knížku přečtu opravdu rychle.

Aha, vy vlastně ani nevíte, že mi rodina ve středu ukázněně odjela do Dalarny! Mám tak příležitost dát se trochu dohromady, odpočinout si etc... venku je hnusně, takže stejně nic moc akčního nejde naplánovat. Takže - celé dny strávené v pyžamu s posvátným zasednutím k televizi mezi 3:30 - 3:55 pm (The Tribe!!!) to jistí.

Okay, zpátky k Populärmusik Från Vittula. Povolala jsem Lišku a když přiskotačila, otevřela jsem jí zamotaná v rudé dece, s naprosto realisticky působící maskou nějakého monstra na hlavě. Lekla se tak, že málem slítla ze schodů, a ještě asi půl hodiny poté mi nadávala:) Tu masku musíme zítra zdokumentovat, to prostě musíte vidět.
Podívaly jsme se na ten film a já od té doby myslím na jediné -- MUSÍM TO SEHNAT NA DVD V ORIGINÁLE! Děj se odehrává na severu Švédska, v městečku Pajala, které leží kousek od hranic s Finskem - taková země nikoho, buď tam mluvíte "švédsky s přízvukem a přesto vás za Švéda nikdo nepovažuje, nebo finsky, a stejně vás nikdo nepovažuje za Fina". A tam vyrůstali kamarádi Matti a Niila... Nenašla jsem na youtube žádné video, které by aspoň trochu vystihovalo dokonalost a vtip tohoto filmu, tak časem asi něco sestříhám sama... teď se aspoň koukněte na německý trailer:

P.S.
Liška to nikdy neuzná, ale Niila är jättekunda!!!