26 April 2012

Soft like a baby... with L'Occitane.

Who wouldn't want to look good in spring? As everyone's packing away pieces of warm clothing, gyms are filling up with people trying to lose extra kilograms that they packed on during the winter. I prefer to sweat in the comfort of my own home, far from the judging looks of the others. To make my efforts to look better a bit more pleasant, I got a chance to try out a new L'Occitane almond shaping gel. Of course it won't make you lose 10 kg just by sitting in from of your computer and rubbing it on your legs in the evening (I wish!), but if you use it regularly after a physical activity, you will notice that it will make your body very firm and tightened. It melts into the skin instantly, doesn't leave any oily residue and the almond extract and silicium derivative help the synthesis of collagen.
I've been using it for a month now and I'm very pleased - my skin feels super soft now!

Last, but not least - the gel is in mint color (fashion bloggers' favorite, it will match their nail polish!) & just like all other L'Occitane products, it smells wonderful...

-----

Kdo by na jaře nechtěl vypadat hezky? Všichni balí teplé oblečení do skříně na další sezónu, posilovny se plní lidmi, snažícími se shodit kila, nabraná přes zimu. Já se tedy radši potím v bezpečí domova, bez zvědavých pohledů ostatních. Svoji snahu zhubnout mi zpříjemnila možnost vyzkoušet novinku od L'Occitane - mandlový zpevňující gel. Samozřejmě vám magicky neodstraní 10 kg pneumatiku při celodenním sezení u počítače a večerním pomazáním těla krémem (kéž by!), ale pokud se rozhodnete používat jej po pravidelné fyzické aktivitě, jistě oceníte, jak vaše tělo krásně zjemní a zpevní. Rychle se vstřebává, nezanechává mastný film a výtažek z mandlí a obsah křemíku napomáhají tvorbě kolagenu.
Používala jsem jej celý měsíc a velmi mě potěšil - moje pokožka je jako dětská... tvářička!

A navíc: krém má mentolovou barvu (bude fashionbloggerkám ladit s lakem na nehty!) & jako všechny ostatní výrobky L'Occitane krásně voní...

23 April 2012

Last days of normal food. Yet again.

My wisdom teeth removal surgery is scheduled for this Wednesday and I'm doing my best to enjoy all my favorite meals before the pain forces me to sip baby food with a straw again. By the way, do you know how hard it is to impress a boyfriend who's a great cook with your cooking skills? I hope I'll at least get plus points for the fact that these baked aubergines are in Mexican colors :)

Ve středu mě čeká odstranění zbylých dvou zubů moudrosti, a tak se opět snažím užívat si poslední dny, kdy můžu jíst normální jídlo - pak mě bolest donutí se na pár dní uchýlit k usrkávání přesnídávek brčkem. Mimochodem, víte, jak je těžké oslnit přítele, který výborně vaří, vlastními kulinářskými schopnostmi? Doufám, že budu mít body plus aspoň za to, že jsou tyhle zapékané baklažány v mexických barvách :)

12 April 2012

Oh, Berlin nights...

10 April 2012

Sometimes...

Sometimes I get the feeling that everything's right. For a moment. Then something magnificently shitty happens and I realize that some people are just not destined to be happy...
At least I can keep going through pics from last week and remember how happy I was back then.

Někdy mám pocit, že je všechno super. Na chvíli. A pak se stane něco kolosálně hnusnýho a já si zase uvědomím, že někteří lidé prostě nejsou stvořeni k tomu, aby byli šťastní.
Naštěstí se můžu prohrabávat fotkami z minulého týdne a vzpomínat na to, jak mi bylo fajn.
(top, skirt - H&M, shoes - F&F)

08 April 2012

I don't really care about Easter, I just like the Czech traditions.

I'm back. More about my recent adventures later, let me enjoy a free weekend first...

Jsem zpět. O svých eskapádách vám povím později, teď si chci užít volný víkend...